DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Egypt dovolená 2007‚2008


Nakupování 2007

Dobrý den - salam alaikum, na tuto frázi se odpovídá alaikum salam
Děkuji - šukrank, popřípadě děkuji ti - šukrank tirk 

Kolik to stojí? - Bi kam da?
Ano, dobře = ajva
Ne = laa
Na shledanou = másalama
Zítra = bokra
Velmi dobře = mejja mejja

 

Národní měnou je egyptská libra, která má shodný symbol označení, jako ta britská. Ta se dál dělí na 100 piastrů. V arabštině se používá název guinah, často je použit i název livre égyptienne a zkratka LE. Piastrům se v arabštině říká qirsh.

Měna: 1 egyptská libra (EGP) = 100 piastrů
Aktuální kurz: 1 EGP = 2,95 Kč

Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance (bez poplatku za výměnu). Banky jsou otevřeny ve všední dny od 9.30 do 12.30 hodin, v pátek je zavřeno. Doklad o směně uschovejte, je nutné ho předložit při případné zpětné výměně egyptských liber na konvertibilní měnu. Striktně se nedoporučuje měnit peníze na černém trhu, jak pro riziko postihu ze strany místních orgánů, tak i z bezpečnostních důvodů.
Cestovními šeky, eurošeky a mezinárodními platebními kartami (American Express, Diners Club, Eurocard, Maestro, MasterCard, VISA) lze bez problémů platit pouze ve velkých hotelích a v některých „kamenných“ obchodech. Cestovní šeky přijímají banky, ale jen některé směnárny. Na tržištích a na výletních lodích na Nilu je nutné mít hotové peníze. Na výběr z bankomatů se nelze stoprocentně spoléhat, proto do Egypta se doporučuje hotovost, nejlépe v menších bankovkách.

Pár tipů pro nakupování čehokoliv v Egyptě:
 
-všude se smlouvá (pokud to není tzv.státní obchod - lékárna, Lídl-zde jsou ceny stálé napsané)  

Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se  místně a sezónně lišit. Zejména ve vrcholné sezóně jsou některé ceny standardně vyšší. Částky jsou uvedeny v egyptských librách (EGP).

V obchodě
Pivo 0,5 l = od EGP 7,-
Cola = EGP 2,-
Voda 1,5 l = EGP 1,50
Mléko 1 l = EGP 5,-
Chleba (placky) = EGP 0,25
Máslo 0,25 kg = EGP 15,-
Sýr tavený krabička = EGP 4,-
Tvrdý salám 1kg = EGP 55,-
Pečivo (kus) = EGP 0,25
Ovoce 1 kg od EGP 3,-
Zelenina 1 kg od EGP 0,25

-egyptští obchodníci vás budou lákat do obchodů pod všemi možnými záminkami. Když uslyší jak se bavíte ,okamžitě uslyšíte ahoj,jak se máš,já dobře a ty? Pozvou vás většinou do klimatizovaných obchodů, nabídnou čaj z ibiškových květů a začnou nabízet o co máte zájem a začne smlouvání- nabídnou cenu 100 - jděte na 40 - někde na 60-70 se dohodnete.  


-Smlouvá se opravdu vždy a všude a některé obchodníky byste mohli i urazit, pokud byste si koupili jimi nabízenou věc za původní cenu. Naopak nesmlouvejte v restauracích ani hotelech.  


-Kromě běžných suvenýrů se z Egypta nejvíce vozí parfémy, značkový textil, papyrus a výrobky z alabastru. V programu každého výletu organizovaném cestovní kanceláří je vždy návštěva parfumerie, zlatnictví, alabastrové dílny nebo prodejní galerie papyrusů.  


-je lepší mít dolary než eura a kolikrát se vyplatí dolary před nakupováním vyměnit za LE.
Kromě v podstatě souvislého pásu hotelů a pláží podél pobřeží , Hurghada tvoří dvě části. Starší část se jmenuje El Dahar. Hlavní turistickou atrakcí El Daharu je pravé arabské tržiště. Dále tu najdete spoustu obchůdků s nabídkou egyptského lidového umění, je tu největší mešita v Hurghadě, uvidíte tu jak žijí normální egypťané.
Sakkala - "nová" Hurghada už je plně podřízená turistickému ruchu. Jsou tu supermarkety, free shopy, internetové kavárny, obchody se suvenýry, textilem a koženými výrobky.

 

 

Egyptské peníze

     

     

  

Sakalla

Sakalla je nové, jižní turistické centrum Hurghady. Na hlavní třídě se dají koupit všechny možné i nemožné suvenýry ,ale jsou tu také typické kavárny a restaurace, můžete si dát sheeshu (vodní dýmka) a láhvové pivo Stela, nebo typickou černou kávu.

 

Ad Dahar

Ad Dahar je severněji položená, starší část Hurghady. Na rozdíl od Sakally na Vás zde více dýchne atmosféra Egypta a arabského světa vůbec. Je zde několik mešit, bazar, kavárny, rušné ulice a hlavně o něco méně turistů.

Kromě praktických předmětů (hrnců, samovarů) se do našich domácností hodí spíše různě velké tácy případně nádobky.

 Kupují se vyšívané galábije (dlouhé oblečení podobné košili)

Cena zlatých a stříbrných předmětů se odvíjí podle jejich váhy. Do překrásných prstenů, náramků a náhrdelníků bývají nejčastěji vsazeny topas, lazurit a akvamarín. Jen málokdo odolá nákupu kartuše, do níž je na zakázku vyryto jeho jméno. Mezi nejexotičtější ozdoby patří núbijské šperky. Výrobky ze dřeva, rákosí, palmového listí a bambusu.

Na bazarech se setkáte s mísiči parfémů, obklopených stovkami lahviček s četnými oleji a esencemi, z nichž vám zručně namíchají napodobeniny světových značek nebo naopak originální vůni právě pro vás. I bez parfému můžete zakoupit dekorativní ozdobnou lahvičku.

Nelze odjet bez vázy, mísy nebo sošky některého z egyptských bohů či posvátného skaraba.

Egyptská bavlna je proslulá pro svoji jemnost. Kupují se vyšívané galábije (dlouhé oblečení podobné košili), trička potištěná místními motivy a různé šátky. Oblíbené a levné výrobky jsou z vlny, velbloudí srsti a nejdražší je přírodní hedvábí.

Bakšiš je v arabských zemích naprosto běžnou záležitostí – všude a za všechno. Egypt není výjimkou. I když zaplatíte bakšišné již cestovní kanceláři, mějte vždy po ruce nějaké „drobné“. Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě služeb. Rozhodnutí ohledně spropitného je však samozřejmě výhradně na Vás.

Dávat spropitné čili „bakšiš“ je v Egyptě odvěký zvyk. Tedy nikoli samozřejmost, ale přímo nutnost. Často je to jediný zdroj příjmu například hlídačů památek a archeologických lokalit. Doporučujeme mít stále v kapse několik drobných mincí nebo menších bankovek, protože situací, kdy se bakšiš očekává, vás během dne potká mnoho. Nedat spropitné je urážkou.
Bakšiš pro průvodce památkami a muzei organizuje vedoucí skupiny turistů. Výše spropitného činí většinou 1 EGP/1 zavazadlo pro hotelového poslíčka, 15 EGP pokojskému (v Egyptě se o váš pokoj starají muži) za týden, toaletář 1 EGP na osobu, místní průvodce 10 % ceny výletu, průvodce na výletní lodi 40 EGP na osobu, řidič taxíku 1-5 EGP, převozník na felúce 1 EGP na osobu, v restauraci 10 %, pokud spropitné není zahrnuto v účtu, jinak stačí pár drobných mincí.


 Nakupování 2008

 Peníze lze měnit v hotelích, ve směnárnách nebo v bance (bez poplatku za výměnu).Letošní kurs 5.335 - za 50 $ =266,75 Egyp.liber

 

Všimněte si nápisu na obchodech,domluvíte se i rusky

 

 

 

Tenhle sypaný barevný písek v lahvičkách stojí 1-10 $, záleží kolik si jich vezmete a za kolik usmlouváte konečnou cenu.

 

Zde při práci

 

Tak za tohle tričko chtěl obchodník zpočátku - 70 EL, nakonec jsem dal 50 EL za trička dvě.

 

zde jsme se konečně domluvili

 

smlouvání

 

konečné placení - on spokojený a já také,až jsem propotil nátělník

 

rádi se fotí hlavně s blondýnami

 

Zlatnictví -nezbytná zkouška zlatého přívěsku

 

nekupte to,když je to tak levné

 

Konečně opravené letiště v Hurghádě, v loni to bylo staveniště

 

 

 

 

 

 

 


 

TOPlist